Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?
Problemy związane z nieprawidłowym rozwojem mowy u dziecka są różne. Mogą być związane z nieprawidłową budową anatomiczną narządu mowy, niedosłuchem, wadami wymowy czy złymi nawykami. Większość z nich skutkuje nieprawidłową artykulacją słów, problemem z byciem rozumianym przez otoczenie oraz w następstwie problemami z nauką. Warto więc obserwować dziecko już od najmłodszych lat i reagować jak tylko pojawią się sygnały ostrzegawcze. Czasami wystarczą łatwe ćwiczenia logopedyczne, które bez problemu możemy realizować z dzieckiem w domu. Ćwiczenia te są ciekawe, angażujące i dzieci chętnie je wykonują, a rodzice mogą być spokojni, że prawidłowa wymowa u dzieci jest pod kontrolą. Wiele z tych ćwiczeń można wdrożyć nawet u bardzo małych dzieci i na wczesnym etapie ich rozwoju skutecznie wyeliminować problemy związane z nieprawidłową wymową i innymi zaburzeniami mowy.
Najczęściej obserwowane wady wymowy u dzieci są to: jąkanie, dyslalia, afazja i dyzartria. Bywają również psychogenne zaburzenia mowy, takie jak nerwica, autyzm czy zespół deficytu uwagi. Dlatego tak ważne jest udanie się do logopedy, jak tylko rodzic zauważy sygnał, który może zapowiadać problemy z rozwojem mowy. Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodzica? Dowiesz się więcej w tym artykule: Kiedy iść z dzieckiem do logopedy? Porady i wskazówki.
Na szczęście w dużej części zauważane przez rodziców problemy z wymową u dzieci udaje się rozwiązać na wczesnym etapie poprzez regularne i proste ćwiczenia logopedyczne. Bez względu na to, czy wada, jaką posiada Twoje dziecko, wymaga systematycznych wizyt u logopedy i ćwiczeń pod okiem specjalisty, czy otrzymałeś wskazówki do ćwiczeń w domu – rola rodzica w procesie terapeutycznym jest niezwykle istotna. Jeżeli zależy nam na trwałych i szybszych rezultatach zaangażowanie rodzica w zalecenia specjalisty i intensywne ćwiczenia logopedyczne dla dzieci są obowiązkowe. Wspólny czas spędzony na ćwiczeniach wpłynie pozytywnie nie tylko na poprawę mowy, ale również na więź rodzica z dzieckiem. Najważniejszymi elementami składającymi się na proces mówienia jest oddychanie, fonacja i artykulacja. Te trzy elementy odpowiednio wyćwiczone pozwolą na prawidłowy rozwój mowy dziecka. Jak więc ćwiczyć z dzieckiem w domu? Poniżej przedstawię łatwe ćwiczenia logopedyczne, które rodzic może wykorzystywać naprzemienne do pracy w domu.